Dantys ir gabaliukai maiste
Maždaug nuo 8 mėnesių amžiaus pradeda dygti pirmieji dantys.
Todėl pats metas supažindinti vaiką su didesniais maisto gabaliukais ir rupesnėmis konsistencijomis. Gabaliukai stimuliuoja burnos motoriką, kuri skatina kalbos raidą. Nėra gerai per ilgai laukti ir delsti duoti didesnių gabaliukų. Jeigu vaikas valgys tik tyreles, jis lengvai gali aptingti ir manyti, kad nėra reikalo pradėti kramtyti. Tokiais atvejais dažniausiai vėliau būna sunkiau vaiką pripratinti prie maisto su gabaliukais.
Jeigu pradėsite duoti didesnių gabalėlių nuo aštuonių mėnesių amžiaus, pastebėsite, kad nors vaikas stengiasi kramtyti, keli gabalėliai vis tiek iškrinta, tačiau kiti nuslysta į skrandį. Kai kurie vaikai elgiasi kaip žiurkėnai ir laiko maistą už žandų, o suvalgo jį daug vėliau. Jeigu iš pradžių gabaliukai krinta iš burnos, galite pamėginti juos sutrinti arba didinti gabaliukus pamažu. Galite duoti vaikui pakramtyti truputį didesnių duonos ar banano gabalėlių.
Iš pradžių, kol vaikas pratinasi prie didesnių gabalėlių, būtų gerai, jeigu sėdėtumėte kartu su vaiku ir stebėtumėte, kad mažylis neužspringtų. Niekada neduokite dešros mažais gabaliukais ir nepalikite vaiko vieno, kai jis valgo dešrą.
Džiaugsmas dėl maisto!
Kai vaikas mokosi kramtyti, reikalingi du dalykai: daug kantrybės ir didelis seilinukas. Bus lipnu, tačiau tai juk pozityvus lipnumas ir natūrali vaiko vystymosi proceso dalis. Vaikui reikia ir paragauti, ir pažinti maistą. Jis pažins maistą paimdamas jį į rankas ir dėdamasis į burną. Kai vaikui leidžiama valgyti pačiam, dažnai jis pamėgsta maistą. Du šaukštai pamaitina labiau nei vienas. Po kurio laiko galite duoti vaikui pačiam laikyti šaukštą, tuo pačiu metu maitindami jį kitu. Žinoma, tai užims šiek tiek laiko ir Jums prireiks daug supratingumo ir kantrybės. Tačiau taip vaikas išmoks valgyti pats.
Pasirūpinkite dantimis
Tie maži ryžių grūdeliai – vaiko dantukai – išsilaikys keletą metų, todėl jais reikia gerai rūpintis nuo pat pradžių.
Pratinkite vaiką prie dantų šepetėlio, kai tik pasirodys pirmasis dantukas – bus lengviau laikytis dantų valymo įpročio vėliau. Naudokite mažą minkštą dantų šepetėlį ir leiskite vaikui žaisti su juo bei laikyti jį burnoje. Kai pasirodys pirmasis dantukas, pradėkite jį valyti dantų šepetėliu su trupučiu dantų pastos.