Kūdikių maistas
Klausimas. Ar konservuotame kūdikių maiste yra daug pesticidų, sunkiųjų metalų ar panašių medžiagų likučių?
Atsakymas. Pagal Europos Sąjungos teisės aktus 0–3 metų amžiaus vaikams skirtame maiste negali būti didelio kiekio pesticidų, sunkiųjų metalų, toksinų ar kitų teršalų likučių. Šių medžiagų ribos kūdikių maistui yra daug griežtesnės negu paprastam maistui. Net ir įprasti ekologiški produktai ne visada atitinka vaikų maistui keliamus reikalavimus.
Klausimas. Ar galima kūdikių maisto stikliniais indeliais vežtis į šiltuosius kraštus ir tikėtis, kad maistas nesuges?
Atsakymas. Žinoma, keliaudami visada galite pasiimti kūdikių maisto stikliniais indeliais. Kaitinimas konservuojant leidžia išsaugoti maistą įvairiomis klimato sąlygomis. Vis dėlto galiojimo laikas gali sutrumpėti, jeigu lankomasi šalyje, kurioje temperatūra yra aukštesnė negu įprasta kambario temperatūra Švedijoje (25 °C), todėl rekomenduojama stengtis laikyti produktą šaltai. Gerai supakuokite stiklainius, kad jie nesudužtų kelionės krepšyje ir nesugadintų Jūsų bagažo.
Klausimas. Kodėl kūdikių maiste, skirtame kūdikiams nuo 8 mėnesių amžiaus, yra tokių didelių maisto gabaliukų?
Atsakymas. Kada kūdikis pradeda mokytis kramtyti, yra labai individualu. Kai kurie vaikai, sulaukę aštuonių mėnesių amžiaus, jau turi nemažai dantų ir gerai kramto. Kiti tokio amžiaus mažyliai turi vos kelis dantukus. Pritaikyti maistą taip, kad jis idealiai tiktų skirtingiems vaikams, beveik neįmanoma. Todėl nusprendėme į maistą dėti gabaliukus, kurie būtų minkšti, tačiau norint juos sudoroti, reikėtų šiek tiek kramtyti. Treniruotis kramtyti yra labai svarbu, todėl didesni gabaliukai neturėtų Jūsų gąsdinti. Kramtymas padės treniruoti ir kalbos padargus.
Jeigu Jūsų mažyliui per sunku sukramtyti maisto gabalėlius, rekomenduojame pirmuosius kartus juos sutrinti arba susmulkinti.
Klausimas. Ar „Semper“ vaikų maistui naudojami konservantai?
Atsakymas. Pagal teisės aktus, kuriais vadovaujasi „Semper“, į kūdikių maistą negalima dėti jokių konservantų (ar kitų priedų). Maistas konservuojamas sterilizuojant karščiu. Paskui, kai maistas supilstomas į stiklainius ir uždaromas dangteliais, stiklainiai sudedami į vandens vonelę. Maistas kaitinamas iki 120 °C temperatūroje 40 minučių. Atidarant stiklainį pasigirsta spragtelėjimas, taip išleidžiamas spaudimas, susidaręs kaitinant. Tada produktas gali būti vartojamas kaip šviežias maistas.
Klausimas. Ar galima iš stiklainio išimtą kūdikių maistą šildyti mikrobangų krosnelėje?
Atsakymas. Žinoma, galite kūdikių maistą šildyti mikrobangų krosnelėje. Įdėkite reikiamą porciją maisto į lėkštę ir atsargiai pašildykite. Atminkite, kad maistas gali sušilti netolygiai, todėl pamaišykite ir paragaukite prieš duodami kūdikiui. Tuo metu, kai mikrobangų krosnelėje šildote maistą, patartina šalia maisto pastatyti stiklinę vandens. Taip mikrobangų krosnelė turės daugiau darbo ir išvengsite maisto traškėjimo bei išsausėjimo.
Klausimas. Ar galima naudoti kūdikių maistą iš stiklinių indelių, kai jo galiojimo laikas pasibaigęs?
Atsakymas. Nėra pavojinga vartoti maistą iš stiklinių indelių, jei jo galiojimo laikas pasibaigė prieš porą mėnesių. Spragtelėjimo garsas atidarant indelį garantuoja, kad produktas vis dar sterilus. Pauostykite ir paragaukite prieš duodami maisto kūdikiui.
Klausimas. Ar galima kūdikių maistą iš stiklinių indelių užšaldyti?
Atsakymas. Kai kuriuos produktus užšaldyti galima, tačiau kiti gali būti neigiamai paveikti, pvz., gali pasikeisti konsistencija. Kai pradedama duoti kitokio maisto, gera mintis dalį maisto užšaldyti, kol jis nesugedo, nes kūdikis nespės jo suvalgyti. Galite naudoti ledo kubelių šaldymo formeles. Kiekvienas kubelis bus tinkama porcija. Atitirpdykite ragautino maisto porciją ir pašildykite vandens vonelėje arba mikrobangų krosnelėje – viena porcija per maža, kad ją būtų galima šildyti puode.
Klausimas. Kodėl mikrobangų krosnelėje šildomas kūdikių maistas spragsi?
Atsakymas. Kai kurie kūdikių patiekalai turi mažai vandens. Jeigu šildote mažą kiekį, įjungę aukštą mikrobangų krosnelės temperatūrą, maistas gali imti spragsėti. Išjunkite mikrobangų krosnelę, pamaišykite maistą ir toliau šildykite mažesniu galingumu.
Klausimas. Kiek galima atidarytą kūdikių maisto stiklainį laikyti šaldytuve?
Atsakymas. Atidarytą stiklainį su maistu, uždengtą dangteliu, šaldytuve galima laikyti dvi paras. Vaisių tyrę, uždengtą dangteliu, šaldytuve galite laikyti penkias paras. Jau pašildytą maistą, kurio vaikas nesuvalgė, išmeskite. Kai pašildytas maistas liečiasi su indais ar kt., yra rizika, kad maiste pradės daugintis bakterijos ir Jūsų vaikas apsirgs.
Klausimas. Kokio dydžio yra ragavimo porcija?
Atsakymas. Kai duodate kūdikiui ragauti kito maisto, užtenka vos vieno šaukštelio. Atsipalaiduokite ir leiskite kūdikiui kontroliuoti maisto ragavimo procesą. Vaikai yra skirtingi ir šis procesas visiems trunka nevienodai. Jeigu vaikas manys, kad valgymas yra šaunus ir linksmas užsiėmimas, noriai žiosis ir prašys daugiau, pamažu galėsite didinti maisto kiekį ir į valgiaraštį įtraukti naujų produktų. Jeigu vaikas rodo, kad maisto nenori, suka galvą šalin ir suspaudžia lūpas, vadinasi, reikia palaukti ir kiekio nedidinti arba iš viso nesiūlyti šio maisto kelias dienas. Kitokio maisto įtraukimas į kūdikio racioną labai svarbus, nes taip mažylis susipažįsta su įvairiais skoniais, konsistencijomis bei mokosi naudoti liežuvį ir burną (dažnai iš pradžių maistas krinta iš burnos, tačiau tai dar nereiškia, kad kūdikiui kas nors nepatiko, veikiausiai jis tiesiog nežino, kaip elgtis, kad maistas slystų žemyn į skrandį).
Nėra jokių taisyklių, kokio dydžio turėtų būti ragavimo porcijos. Nurimkite ir klausykitės savo kūdikio.
Kaip rūšiuoti kūdikių maisto stiklainius?
Išplaukite arba išskalaukite stiklainį ir dangtelį. Stiklainis bus rūšiuojamas kaip stiklas, o dangtelis – kaip metalas.
Taip pat stiklainius galite išsaugoti ir panaudoti kitoms reikmėms. Kodėl gi nepridėjus į išsaugotus stiklainius šaunių dalykų – akmenukų, karoliukų ar kitų lobių, ir nepasiūlius vaikui jų surasti? Taip pat stiklainį galite panaudoti kaip vazelę, pagaminti iš jo sniego rutulį, panaudoti kaip žibintą (su elektrine žvakute) ir kt. Fantazijai nėra ribų!
Kodėl mišinius kūdikiams iki 6 mėnesių reikia ruošti su karštu vandeniu, o vyresniems - šaltu?
Vaikams, mažesniems nei 6 mėnesių amžiaus, rekomenduojama vandenį užvirinti, siekiant užkirsti kelią negalavimams, kuriuos gali sukelti vandenyje esantys patogenai.
Vaikai, vyresni nei 6 mėnesių amžiaus, turi daug geriau išsivysčiusią imuninę sistemą ir manoma, kad vaikas tokio amžiaus turi atsparumą potencialiems patogenams esantiems vandenyje.