Košė
Klausimas. Nuo kokio amžiaus galima pradėti duoti vaikui košės? Kaip pradėti?
Atsakymas. Rekomenduojama kūdikį žindyti iki šešių mėnesių amžiaus ir į racioną įtraukti glitimą dar žindymo metu. Tai viena iš priežasčių, kodėl siūlome košę vaikams nuo keturių mėnesių amžiaus. Daugelis vaikų košę mielai priima ir ją pamėgsta. Vaikas pats sureguliuos šį procesą. Jeigu tėvai pastebi, kad vaikas yra atsargus, jie turėtų į tai reaguoti.
Klausimas. Kiek vaikui galima duoti košės?
Atsakymas. Jūs kaip tėvai turite tai suprasti patys. Galite duoti košės kelis kartus per dieną, tačiau ilgainiui yra gerai duoti paragauti kitų skonių ir įtraukti daugiau produktų į vaiko valgiaraštį. Kūdikiai pereina įvairius maitinimosi periodus: vieną savaitę košė yra mėgstamiausias maistas, o kitą – vaikas nori to paties vištienos troškinio pusryčiams, pietums ir vakarienei. Kad liktų vietos ir kitiems maisto produktams, ne tik košei, rekomenduojama košės duoti ne daugiau nei tris kartus per dieną.
Klausimas. Ar reikia pakeisti košę, kai vaikas paūgėja?
Atsakymas. Mūsų košės yra sukurtos taip, kad atitiktų vaiko poreikius skirtingais amžiaus tarpsniais. Todėl mūsų košė, skirta jaunesniems vaikams, yra riebesnė ir turi mažiau baltymų, o vyresniems vaikams – atvirkščiai. Ląsteliena ir viso grūdo produktai į racioną įtraukiami vaikui augant ir pratinantis prie naujų skonių ir produktų. Visų mūsų košių energinė vertė yra tinkama, tad jeigu vaikas sotus ir patenkintas mūsų koše, nėra jokio reikalo jos keisti.
Klausimas. Kokiu dienos metu geriausia duoti košės?
Atsakymas. Tai priklauso nuo šeimos ir jos įpročių, nėra jokių taisyklių. Gyvenkite šeimos ritmu. Jeigu vyresni broliai ar sesės valgo pusryčiams košę, galbūt mažylis irgi norės košės pusryčiams.
Klausimas. Ar galima vaikui duoti košės, jeigu jam skauda pilvuką?
Atsakymas. Taip, tačiau būkite atsargūs duodami viso grūdo košės po sunkaus viduriavimo. Svarbiausia suteikti mažyliui ir jo žarnynui energijos. Šiandien nėra daug kalbama apie specialią dietą viduriuojant. Būtina, kad vaikas gautų energijos.
Klausimas. Ar galima košę laikyti šaldytuve?
Atsakymas. Visada geriausia duoti kūdikiui šviežiai paruoštos košės. Jei vaikas košės nesuvalgo, ją reikia išmesti. Drungnoje košėje gali daugintis bakterijos, tad esama rizikos, kad vaikas susirgs pavalgęs tokios košės.
Klausimas. Ar reikia papildomai į košę dėti riebalų?
Atsakymas. Ne, į „Semper“ paprastas ir geriamąsias košes papildomai dėti riebalų nereikia, jose jau yra visų reikalingų riebalų. Vis dėlto jeigu vaikui dėl kokių nors priežasčių reikia dar daugiau energijos suteikiančio maisto, galima riebalų įdėti papildomai. Jeigu ypatingų priežasčių nėra – riebalų dėti nereikia.
Klausimas. Kokių maisto medžiagų yra košėje?
Atsakymas. Košės sudėtis pakankama. Joje yra baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų ir mineralų – dauguma naudingųjų medžiagų, reikalingų mažyliams. Viena porcija geriamosios košės ir viena porcija paprastos košės iš esmės yra tas pats. Vaikas gali valgyti daug košės, tačiau mes rekomenduojame užtikrinti įvairiapusę mitybą, tinkamą augančiam vaikui.
Klausimas. Ar „Semper“ geriamosiose košėse yra cukraus?
Atsakymas. Geriamosios košės visada yra nesaldintos. Mes nededame į jas cukraus. Geriamojoje košėje esančiame piene yra natūralaus pieno cukraus. Kai kurių geriamųjų košių, skirtų vyresniems vaikams, sudėtyse yra vaisių gabaliukų, todėl, savaime suprantama, košėse yra natūralaus vaisių cukraus. Maistinės vertės lentelėje aiškiai nurodyta, kiek cukraus iš žaliavų (pieno, vaisių ir uogų sulčių) yra geriamojoje košėje. Pagal Europos Sąjungos, taigi ir Švedijos, teisės aktus maisto produktą galima laikyti „nesaldintu“, jeigu jo sudėtyje yra tik natūralių cukrų.
Klausimas. Kiek bakterijų yra „Semper“ geriamojoje košėje su bakterijų kultūromis?
Atsakymas. Buteliukas (200 ml) geriamosios košės arba viena porcija košės pagal ant pakuotės nurodytus duomenis (apie 33 g košės miltelių + 1,4 dl vandens) turi 108 bakterijų kultūras. Tai yra toks pats kiekis kaip 5 lašiukuose „Semper“ lašų nuo pilvo skausmų.
Klausimas. Kodėl košė po kelių minučių pasidaro vandeninga?
Atsakymas. Jeigu košė pasidaro vandeninga po to, kai vaikas pradėjo ją valgyti, taip yra dėl to, kad seilėse esantys fermentai, kurie skaido košėje esančias maisto medžiagas, pateko ant šaukšto ir nukeliavo į košės dubenėlį.
Jeigu vaikas valgo lėtai, pasidėkite šone dubenį su koše, iš kurio papildysite dubenėlį, iš kurio valgo vaikas.
Klausimas. Kaip paruošti košę?
Atsakymas. Vadovaukitės ant pakuotės nurodytomis instrukcijomis. Pavyzdžiui, nedėkite daugiau košės miltelių, negu nurodyta, nes per didelis kiekis miltelių gali sukelti vidurių užkietėjimą.
Klausimas. Kodėl ne visų rūšių košių galima įsigyti didelėmis pakuotėmis?
Atsakymas. Didelėmis pakuotėmis galime pasiūlyti tik perkamiausius produktus. Taip yra dėl to, kad vieta kūdikių maisto lentynose maisto prekių parduotuvėse ribota. Parduotuvės nenori užsakyti didelių pakuočių dėl vietos trūkumo. Parduotuvės priima dideles pakuotes, tik jei parduodama didelis kiekis produkto ir yra daug klientų.
Nė vienos rūšies mūsų paprastų košių nėra pirkti didelėmis pakuotėmis, nes dauguma tėvų mėgsta pirkti keleto skonių košes, kad galėtų paįvairinti vaiko mitybą. Tačiau geriamąsias košes dauguma perka vienos rūšies, kuri „tinka“. Todėl paprastos košės turime daugiau skirtingų rūšių negu geriamosios košės.