Geriamoji košė „Välling“
Klausimas. Geriamosios košės pakelis yra minkštas, trūksta vakuuminei pakuotei būdingo standumo. Ar vis tiek galima košę vartoti?
Atsakymas. Geriamosios košės supakuotos naudojant azoto dujas, tai ne tas pats kaip kavos pakuotės vakuumas. Azoto dujos apsaugo miltelius ir užtikrina tvarumą. Visiškai nesvarbu, ar pakuotė minkšta, jei tik nebyra milteliai. Minkštos pakuotės tokios pat patvarios kaip ir kietos. Stengiamės gaminti kietesnius maišelius aptarnavimo vietoms, nes tada lengviau juos sudėti į lentynas ir supakuoti. Tačiau mūsų pakavimo mašina pakuoja šiek tiek netolygiai, todėl dalis maišelių yra minkštesni. Kitaip tariant, galite drąsiai vartoti minkštų pakuočių turinį, nes jų tvarumas toks pats kaip ir kietų pakuočių.
Klausimas. Kaip pradėti duoti vaikui geriamosios košės?
Atsakymas. Dauguma tėvų geriamąją košę vaikui pradeda duoti nuo 6 mėnesių amžiaus, jeigu vaikas ir tėvai jaučiasi tam pasiruošę. Vis dėlto labai gerai kūdikiui pradėti duoti glitimo turinčių produktų dar iki pasiūlant košės.
Klausimas. Kiek geriamosios košės duoti pirmą kartą?
Atsakymas. Pradėkite nuo mažų porcijų po maždaug 50 ar 100 ml. Leiskite vaikui pačiam nuspręsti, kiek jis nori valgyti. Tėvai patys nesunkiai mato, kas tinka, o kas ne, kai vaikui pradeda duoti visiškai naujo maisto.
Klausimas. Kiek geriamosios košės galima duoti vaikui, kai jis jau prie jos pripranta?
Atsakymas. Dažniausiai geriamoji košė duodama pusryčiams arba naktipiečiams. Apskritai, kol vaikai maži, jie valgo dažniau, panašiomis porcijomis visą dieną, o kai paauga, valgiai lieka trys: pusryčiai, pietūs ir vakarienė.
Kad liktų vietos ir kitiems maisto produktams, ne tik geriamajai košei, rekomenduojama košės duoti ne daugiau nei tris kartus per dieną.
Klausimas. Ar reikia pakeisti geriamąją košę, kai vaikas paūgėja?
Atsakymas. Mūsų geriamosios košės sukurtos taip, kad atitiktų vaiko poreikius skirtingais amžiaus tarpsniais. Todėl geriamoji košė, skirta jaunesniems vaikams, yra riebesnė ir turi mažiau baltymų, o vyresniems vaikams – atvirkščiai. Ląsteliena ir viso grūdo produktai įtraukiami į racioną vaikui augant ir pratinantis prie naujų skonių ir produktų. Į vyresniems vaikams skirtą maistą paprastai dedame vaisių, pvz., slyvų, kurie gali šiek tiek pagelbėti mokantis sėdėti ant puoduko.
Visų mūsų geriamųjų košių maistinė vertė yra visiškai pakankama vaikams, kurie nenori pakeisti savo mėgstamos geriamosios košės, taigi jie gali be jokių problemų vartoti pamėgtą produktą tiek, kiek jiems norisi.
Klausimas. Kaip paruošti geriamąją košę?
Atsakymas. Vadovaukitės paruošimo instrukcijomis ant pakuotės. Pavyzdžiui, nereikėtų dėti papildomo šaukštelio miltelių, jeigu tai nenurodyta. Per daug miltelių gali sukelti vidurių užkietėjimą.
Klausimas. Kokio karštumo turi būti geriamoji košė?
Atsakymas. Dauguma tėvų pirmenybę teikia kūno temperatūros košei, t. y. 37 °C. Paprasčiausias būdas patikrinti temperatūrą – užlašinti kelis lašus ant vidinės riešo pusės. Yra vaikų, kuriems patinka kambario temperatūros geriamoji košė, todėl galite paruoštą geriamąją košę duoti gerti tiesiai iš pakelio, o kai naudojate miltelinę košę, miltelius maišykite su šaltu vandeniu ir patiekite nešildytą, jeigu Jūsų mažyliui taip labiau patinka.
Klausimas. Ar galima geriamąją košę laikyti šaldytuve?
Atsakymas. Jeigu maišote geriamosios košės miltelius su šaltu vandeniu, galite paruoštą mišinį vėliau laikyti šaldytuve 6–8 val. Prieš vartojimą galite košę pašildyti vandens vonelėje, mikrobangų krosnelėje arba puode. Jeigu miltelius maišote su šiltu vandeniu, košę reikia tiekti iš karto. Geriamosios košės likučių, likusių puodelyje ar buteliuke, pakartotinai nešildykite. Jeigu likusią geriamąją košę vėliau pašildysite, puodelyje arba buteliuke gali atsirasti bakterijų. Pašildytą produktą reikia suvartoti per valandą. Tas pats taikoma ir geriamajai košei, paruoštai su šaltu vandeniu ir paliktai stovėti kambario temperatūros sąlygomis.
Klausimas. Ar dėl geriamosios košės vartojimo kūdikiui gali prasidėti glitimo netoleravimas?
Atsakymas. Ne. Geriamojoje košėje, skirtoje patiems mažiausiesiems, nėra jokių kitų javų, tik avižos. Patartina į kūdikio racioną įtraukti glitimo turinčių produktų, kol kūdikis vis dar žindomas, nes motinos pienas apsaugo nuo glitimo netoleravimo. Įtraukti glitimą į kūdikio racioną galima duodant, pvz., košės.
Klausimas. Kokių maisto medžiagų yra geriamojoje košėje?
Atsakymas. Geriamosios košės sudėtis išties labai gera. Joje yra baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų ir mineralų – dauguma naudingųjų medžiagų, reikalingų mažyliams. Mes nerekomenduojame vaiko maitinti tik geriamąja koše. Geriamoji košė turėtų būti įvairiapusės mitybos dalis. Žinoma, nėra pavojinga, jeigu mažylis kurį laiką norės valgyti tik geriamąją košę.
Klausimas. Kiek laiko galima vartoti geriamąją košę?
Atsakymas. Net ir suaugusieji gali vartoti geriamąją košę. Daug vaikų geriamąją košę vartoja ir būdami mokyklinio amžiaus, dažniausiai pusryčiams. Nėra nustatyto amžiaus, kada reikėtų nustoti vartoti geriamąją košę. Geriamoji košė gali padėti norint vaiką atpratinti nuo buteliuko, tada košės gėrimą galite tiekti supiltą į puodelį su snapeliu ar be jo.
Klausimas. Ar turite kokių nors patarimų, kaip atpratinti vaiką nuo geriamosios košės?
Atsakymas. Ne. Tiesiog įsiklausykite į savo vaiko poreikius. Jeigu vaikas pradės spyriotis dėl maisto, bus sunku, taigi klausykitės savo mažylio. Įsitikinkite, kad elgiatės teisingai pašalindami geriamąją košę iš raciono. Kai kurie tėvai geriamąją košę keičia į šokoladinį pieną, saldų jogurtą ar pan., tačiau tai greičiausiai nėra pats geriausias sprendimas. Žinoma, tėvai patys sprendžia, kas geriausia. Atminkite, kad geriamoji košė yra puikus produktas, turintis daug maistingųjų medžiagų. Nėra jokių priežasčių nutraukti jos vartojimą vien tik dėl to, kad mažylis paaugo.
Klausimas. Ar galima vaikui duoti geriamosios košės, jeigu jam skauda pilvuką?
Atsakymas. Taip, tai puikus būdas vaikui gauti energijos, kai galbūt sunku valgyti kitą maistą. Duokite vaikui tos geriamosios košės, kuri jam pažįstama, tačiau venkite viso grūdo produktų. Avižų ir kukurūzų geriamosios košės yra švelnios skrandžiui, todėl galite pamėginti jų duoti, jeigu vaikas jas mėgsta.
Klausimas. Ar galima pasigaminti geriamosios košės patiems?
Atsakymas. Taip, galima. Tačiau vis dėlto paprasčiau įsigyti, nes pirktinėje košėje yra, pvz., vaiko poreikius atitinkantis kiekis geležies. Patiems ne taip lengva užtikrinti, kad vaikas gautų tai, ko reikia.
Klausimas. Ar „Semper“ geriamosiose košėse yra cukraus?
Atsakymas. Maistinės vertės lentelėje aiškiai nurodyta, kiek cukraus iš žaliavų (pieno, vaisių ir uogų sulčių) yra geriamojoje košėje. Košė yra visiškai natūrali, mūsų produktuose nėra papildomai pridėta cukraus. Pagal Europos Sąjungos, taigi ir Švedijos, teisės aktus maisto produktą galima laikyti „nesaldintu“, jeigu jo sudėtyje yra tik natūralių cukrų.
Klausimas. Kiek bakterijų yra „Semper“ geriamojoje košėje su bakterijų kultūromis?
Atsakymas. Buteliukas (200 ml) geriamosios košės arba viena porcija košės pagal ant pakuotės nurodytus duomenis (apie 33 g košės miltelių + 1,4 dl vandens) turi 108 bakterijų kultūras.
Klausimas. Kodėl ne visų rūšių geriamųjų košių galima įsigyti didelėmis pakuotėmis?
Atsakymas. Didelėmis pakuotėmis galime pasiūlyti tik perkamiausius produktus, nes vieta kūdikių maisto lentynose maisto prekių parduotuvėse ribota. Parduotuvės nenori užsakyti daugybės didelių pakuočių dėl vietos trūkumo. Parduotuvės priima dideles pakuotes, tik jei parduodama didelis kiekis produkto ir yra daug klientų.
Klausimas. Kaip užtikrinate „Semper“ gaminių žaliavų kokybę?
Atsakymas. Kūdikių maisto žaliavoms taikomi 10–1 000 kartų aukštesni reikalavimai negu įprastiems produktams, kuriuos mes valgome. Todėl dirbame itin sunkiai, ieškodami tiekėjų, kurių žaliavos atitiktų keliamus reikalavimus. Pavyzdžiui, mūsų geriamosioms košėms naudojamas pienas atkeliauja iš Vestra Jotalando ir yra tikrinamas per kelis etapus, kol pasiekia mūsų vartotojus. Nėra taip paprasta rasti žaliavų, tinkamų kūdikių maistui, todėl labai svarbu kurti ilgalaikius ryšius su patikimais tiekėjais. Ne daugiau kaip 6 proc. Švedijoje auginamų avižų atitinka žemiausią tinkamumo vartoti kūdikių maistui ribą, nustatytą valstybės institucijų. Kartais žaliavų kūdikių maistui trūksta, nes ištekliai labai menki, tačiau verta stengtis – viskas tik dėl vaikų gerovės.